کلود فلر چیست و چه مزایا و معایبی دارد

کلود فلر چیست و چه مزایا و معایبی دارد - بلو مارکتینگ

ما در سایت بلو مارکتینگ به ارائه ی پاسخی برای پرسش کلودفلر چیست؟ خواهیم پرداخت ودر پی آن مطالبی را از مزایا ومعایب کلودفلر در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

کلودفلر(Cloud Flare) یک شرکت آمریکایی در جهت امنیت وب سایت وهمچنین زیر ساخت وب می باشد که سرویس هایی نظیر شبکه تحویل محتوا، دسترسی امن اینترنت، پایین آوردن حملات DDoS و سرویس های DNS توزیع شده را هم ارایه می نماید.

سرویس کلودفلر چیست ؟

سرویس کلودفلر(Cloud Flare) واسطه ای میان مخاطبان و سرور وب سایت می باشد و در جایگاه یک پروکسی به شکل معکوس برای وب سایت ها می باشد. بنابر این موضوع این سرویس به بررسی وتفکیک ترافیک سایت می پردازد وهمچنین  محتوای سایت را مورد بهینه سازی قرار می دهد.

نرم افزار کلود فر سرویسی در جهت بالا بردن و ارتقاء کارکرد و عملکرد و همینطور ارائه خدمات امنیتی می باشد. به شکل معمول یک سایت روی کلود فرکه به میزان چهل درصد زودتر بارگذاری می شود،شصت درصدپهنای باند پایین تری را به کار می گیرد و شصت وپنج درصد تقاضا های کمتری دارد و این نوع سرویس قابلیت امن بودن را برای وب سایت شما فراهم می آورد ، به بیانی دیگر خدمات کلود فلر سرویس CDN را با قابلیت های بروز و بالا تر، در اختیار شما قرار خواهد داد.به شماعزیزان پشنهاد می کنیم در جهت دستیابی به اطلاعات در زمینه ی cdn مخفف چه چیزی است مقاله ما را حتما دنبال کنید.

در زمان های قبل تر ارائه ی محتوای وب و همینطور مدیریت کردن بر مسائل امنیتی ، کلا به وسیله ی باکس های مخصوصی که در رک سرور مانند لود بالانسر ها ، فایر وال ها و همینطور دیگر استراتژی های بهینه سازی وجود داشت انجام می گرفت. هزینه های مربوطه و حفاظت در این راهکار برای اغلب مالکان وب سایت ها غیرقابل دسترس بود ولی سرویس کلودفلر همه ی این مسائل را به شکل خیلی کارامد ومفید ارائه می نماید. کلود فلر از شبکه ی خیلی وسیعی از ۳۲ data center گوناگون در اغلب نقاط دنیا برخوردار بوده که در عمل میان وب سرور سایت تان و اینترنت جای خواهد گرفت. در حالتی که کاربری یک صفحه ی وب را تقاضا کند ، این تقاضا به جای سرور اصلی به وسیله ی کلودفلر جواب نهایی را خواهد گرفت و به همین اساس حجم اطلاعات ردو بدل شده بر روی شبکه ی کلودفلر جای خود را می گیرند.

به کمک جای گیری محتوای static وب سایت تان بر روی کلودفلر تایم لود وب سایت برای کلیه ی افراد بازدید کننده پایین می آید. محتوای static حاوی بخش هایی از یک صفحه ی وب است که بطور حداکثری موردتغییر قرار نمی گیرد ؛ مثل javascript ها ، css ها و عکس ها. با توجه به این که اغلب کاربران از سایت هایی که از تایم لود بالایی برخوردارند فاصله می گیرند ، به همین اساس افرادبازدیدکننده وب سایت شما بیشتر وبیشتر خواهند شد و بازدیدکنندگان تایم بیشتری را در جهت بررسی وب سایت تان می گذرانند. همینطور با دقت به تراکم جغرافیایی فراوان دیتاسنتر کلودفلر تایم لود وب سایت برای مخاطبان بازدید کننده حتی در حالت موجودبودن فاصله ی فراوان تا سرور اصلی به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند.

سازگاری خیلی زیاد کلودفلر سبب می شود که محتوای dynamic وب سایت همواره مورد آپدیت قرار بگیرد و عملیات caching بر روی آن ها اثری نداشته باشد .همینطور در جهت فرستادن فوری محتوای dynamic هم یک تکنولوژی مبتنی بر WAN با نام Railgun موجود می باشد که ادغامی از فشرده سازی tunneling ، GZIP امن میان سرور اصلی وهمچنین سرور کناره ی کلودفلر و نهایتا فشرده سازی به شکل ویدئو می باشد.

مطالعه بیشتر: شبکه ی تحویل محتوا یا CDN چیست و چه کاربردی دارد

کلودفلر چگونه عمل میکند؟

از زمانی که کاربر نشانی یک سایت را درون مرورگر خود سرچ می نماید تا زمانی که لود اطلاعات سایت برای وی صورت بپذیرد یک زمانی سپری خواهد شد و این زمان به فاصله بطور فیزیکی کاربر و سرور وابسته می باشد. CDN، دارای سرورهایی در قسمت های گوناگون دنیا می باشد که موجب می شود کاربر تحت هر لوکیشنی که قرار داشته باشد محتوا برای وی فورا  قابل مشاهده باشد.

چنانچه کلود فلر را نصب نمائید و DNS های آن را بر اساس دامنه سایت تان جای بدهید، هر مرتبه که کاربر به سایت ورود می کند محتوایی که تقاضا می نماید ازمیان صافی کلودفلر بایستی عبور کند و درون وب سرور آن ذخیره خواهد شد. سرویس Anycast موجود در کلود فلر سبب می شود که محتوایی که فرد تقاضا کرده است را بسیار فوری از نزدیک ترین وب سرور به شخص گرفته و در دسترس وی قرار می دهد.

همان گونه که همه ما می دانیم سرعت سایت جزئی از ضروری ترین علل در سئو می باشد. این که کاربر در فوری ترین موقع محتوایش را تحویل بگیرد به ارتقاء تجربه ومهارت کاربری کمک می نماید و در نهایت موجب بهبودی سئو سایت شما خواهد شد. به همین خاطر کلود فلر در سرتاسر جهان از محبوبیت خاصی برخوردار است. براساس آخرین آمار، بیشتر از ۹ میلیون سایت در فضای وب از کلود فلر بهره مند می شوند.

مزایا و معایب کلود فلر:

پیشنهاد ویژه ی ما برای وب سایت های لینوکس، بکارگیری سرورهای ابری دارای سریع بودن و Uptime بیشتر می باشد.

کلودفلر نظیر نوعی مکمل خیلی مفید برای پلاگین های caching در cms های متفاوت مانند جوملا و وردپرس بوده در صورتی که اغلب این افزونه بر روی بهینه سازی پایگاه داده و سرور متمرکز می باشند ، کلود فلر موجب ارائه ی بهینه سازی در سطح شبکه می شود. بطور کلی زمینه ی بکارگیری کلودفلر در هر نوع وب سایتی فراهم است.

در حالتی که شما مشغول به ساخت و یا ادیت صفحات وب تان باشید و به دنبال رفرش کردن اطلاعات cache شده ی مختص وب سایت خود در کلودفلر باشید ، با وارد شدن به پنل مدیریتی حساب کاربری تان این زمینه برای شما فراهم است و قادر می باشیدبه شکل دستی این مورد را عملی نمائید.

از دیگر مزایای بکارگیری کلودفلر غربال کردن مخاطبان بازدیدکننده برای جداکردن کاربران واقعی از حمله های ربات های تخریب کننده می باشد.

همینطور کلودفلر قدرت بسزایی در شناخت و مقابله در برابر حملات ddos را دارا می باشد و ازمتدهای پیچیده ای برای ایستادگی در برابر این تهدید ها استفاده می کند .کلود فلر از شبکه ی anycast بکار می گیرد به این معنی که ترافیک وب به وسیله ی کاربردی ترین روش ممکن قابل مسیر یابی می باشد و در واقع به یک مسیر ویژه وابسته نیست. در نهایت حتی چنانچه یک وب سایت در معرض حمله ی ddos باشد ، با برخورداری ازویژگی انعطافی که کلودفلر در منتقل کردن ترافیک درخور به سرور اصلی ، وب سایت در حالتup می ماند.

از سایر تکنولوژی های ارائه شده به وسیله ی این سرویس migrate and polish است. این نوع تکنولوژی برای بهینه سازی لود عکس ها در گوشی همرا می باشد. migrate به کمک برگزیدن اندازه ی مناسب تصاویر برای گوشی همراه بازدید کننده و polish با پایین آوردن حجم تصاویر ، تایم لود تصاویر در گوشی های همراه را تا میزان چشمگیری پایین می آورد.

مطالعه بیشتر: مزرعه لینک چیست و چه تاثیری روی سایت شما دارد؟

این سرویس نوعی بستر خیلی مناسب برای وب سایت هایی که پر بازدید هستند،است چون زمینه ی مدیریت تقاضا های هماهنگ توسط تکنولوژی های بروز caching فراهم می باشد. برهمین اساس بی هیچ گونه استفاده از پهنای باند سرور اصلی میزان حداکثری تقاضا ها جواب داده می شود.

کلودفلر با خدمت رسانی SSL زمینه ی ایجاد ارتباط به شکل تماما رمزگذاری شده (encrypted) را فراهم می نماید. خوب است این را بدانید که این قابلیت در پلان رایگان کلودفلر وجود ندارد.

همینطور در پلان هایی که رایگان نیستند قابلیت های امنیتی مختلف فراوانی موجود می باشد .برای نمونه در حالتی که وب سایت تان در معرض حملات ddos باشد ، زمینه ی افزودن آزمون captcha به شکل فوری برای وب سایت تان فراهم می باشد.  همینطور سطوح امنیتی مختلفی هم مانند بکارگیری پایگاه داده ی ip هایی که امن نیستنددر کلودفلر و یا مسدود نمودن یک رنج ip نشانی ها و همینطور مسدود کردن طبق کشور هم وجود دارد.

برعکس خیلی از موارد سنتی همراه با کارکرد شبیه باآن ، کلودفلر احتیاجی به پیکر بندی ویژه ای نخواهدداشت و در صورت ثبت نام در وب سایت آن به نشانی www.cloudflare.com مراجعه نموده و عوض کردن dns دامنه ی خود به dns های نشان داده شده ی کلود فلر ، cache شدن اتوماتیک محتوای وب سایت تان بر طبق پسوند فایل ها شروع می شوند. در ضمن در هر موقعی زمینه ی غیر فعال نمودن این نوع سرویس برای وب سایت تان هم فراهم خواهد بود.

 مزایای کلودفلر

 • کلودفلر برای کاربرانی که تازه وارد هستندرایگان بوده و راه اندازی آن راحت می باشد.
 • آدرس IP شما بصورت پنهان می باشد و هکرها به اسانی قادر نخواهند بود سرور شمارا موردحمله قرار دهند.
 • نگهداری از وب سایت تان در مقابل هکرها.
 • فقط امکان واجازه ی دسترسی به کاربران واقعی را به سایت خواهد داد وموجب افزایش سرعت وب سایت شما می شود.
 • از وب سایت تان در مقابل حملات Dos و DDoS محافظت خواهد کرد.
 • در حالتی که دسترسی به سایت مشکل شود، کلودفلر همواره به نمایش سایت شما خواهد پرداخت تا به حالت نرمال برگشت بخورد.
 • گواهینامه SSL را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد.
 • بالا رفتن سرعت جواب گویی از سرور به کاربر
 • قابلیت اجراشدن فایل های جاوا اسکریپت
 • برخورداری از قابلیت بک آپ گیری از منابع سایت
 • برخورداری از امکان بهینه سازی فایل های سایت 

معایب کلود فلر

 • این امکان وجود دارد که مانع ورود کاربران واقعی سایت بشود و آن ها را مسدود نماید.
 • آپشن های امنیتی آن محدود می باشد.
 • در حالتی  که از هاستینگ اشتراکی بکار گرفته می شود می بایست از دستیابی کلودفلر به هاستینگ اشتراکی کاملا مطمئن شوید.
 • تنظیمات در خصوص امنیت درون کلودفلر محدود می باشد.
 • ارزش بکارگیری کلودفلر فقط زمانی می باشدکه سایت تان به اندازه ی کافی ازترافیک برخوردار باشد تا در مقابل هکر ها مورد نگهداری قرار بگیرد.
 • با توجه به این که کلودفلر تحت عنوان واسطه فعالیت دارد، چنانچه مشکلی برایش به وجود اید برای مثال اگر سرور های آن با اشکالی رو به رو شوند امکان دارد که دیگر سایت شما برایتان بالا نیاید.
 • بلاک کردن کاربران اصلی سایت شما امکان پذیر می باشد.
 • چنانچه از میزبانی هاست مشترک بکار می گیرید قبل از هرچیز بایستی مشخص نمائید آیا کلودفلر قادر است به هاست مشترک دست بیابد یا نه.
کلود فلر - بلو مارکتینگ

جمع بندی نهایی:

کلود فلر جزو یکی از بهترین CDN ها در جهت بالا بردن سرعت و امنیت وب سایت می باشد. با دارا بودن کلود فلر کاربران از شما رضایت کافی خواهند داشت و در نهایت سئو سایت بهتری را در دست دارید. این نرم افزار رایگان بوده و هر گونه سایتی جدا از این که از چه نوع سیستم مدیریت محتوایی بکار می گیرند قادر اند از کلود فلر استفاده نمایند.

با توجه به این  که سرعت و همینطور امنیت دونوع پارامتر اصلی واساسی در دنیای وب هستند بنابراین موضوع کسب و کارهاومشاغل موفق در نظر دارند که تا حد زیادی اضافه بر بهینه سازی کردن،سرعت سایت را هم تا میزان قابل توجهی ارتقاء بدهند. یکی از ساده ترین راه کار هایی که قادر می باشید در جهت بهبودو ارتقاء سرعت سایت تان انجام بدهید این است که سرورها رابه کاربران نزدیک کنید. سرویس کلود فلر با همین هدف بنیان گذاری شده است تا قادر باشد سرور سایت ها رابه کاربران نزدیک تر کند. با راه اندازی سرویس کلود فلر در جهت یک سایت تقاضا های کاربران برای یک سایت به کمک نزدیک ترین سرور کلود فلر جواب داده خواهند شد. همین موضوع  موجب خواهد شد تا سرعت سایت به شکل قابل توجهی ارتقاء یابد.

در مقاله ی فوق با عنوان کلودفلر چیست؟ ” به بیان توضیحاتی در این خصوص پرداختیم ومزایا ومعایب کلودفلر را برای شما بیان کردیم،امیدواریم مفید واقع شده باشد.

امتیاز تون خیلی برامون مهمه!

از 1 تا 5 امتیاز بدید

3.8 / 5. تعداد رای: 94

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *