سلام به ترکی استانبولی + احوالپرسی

سلام به ترکی

سلام به ترکی استانبولی یکی از ساده ترین کلمه های ترکی است. زبان ترکی یکی از زبان هایی است که یادگیری آن خصوصا برای کسانی که علاقه دارند و یا قصد مهاجرت به ترکیه را دارند خالی از لطف نیست.کلمات ترکی ترکیب شیرینی داشته و به زبان فارسی شباهت بسیاری دارند. یادگیری جملات متداول ترکی برای کسانی که قصد سفر یا مهاجرت به ترکیه را دارند برای ارتباط بسیار الزامی است. اگر شما نیز قصد سفر به ترکیه را داشته و یا به این زبان شیرین علاقه مند هستید با ما همراه باشید تا شما را با کاربردی ترین جمله ترکی که همان سلام و احوالپرسی به زبان ترکی لاستانبولی است آشنا کنیم.

اهمیت یادگیری سلام و احوالپرسی به زبان ترکی

برای ورود به هر کشوری باید از زبان آن کشور و کلمات متداول آن مطلع باشیم. سلام و احوالپرسی از کلماتی است که هنگام ارتباط با افراد از آن استفاده می شود و به عبارتی این جملات به ظاهر ساده آغاز گر ارتباط با دیگران است. هر مکالمه ای چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی با سلام و احوالپرسی آغاز می شود. سلام و احوالپرسی باعث می شود تا روابط جدید ایجاد شود؛ پس این جملات از اهمیت زیادی برخوردار است. اولین قدمی که برای ارتباط با افراد باید بیاموزید، این است که چگونه به آن زبان سلام کنید. سلام کردن در زبان ترکی نیز با استفاده از جملات دیگر کامل می شود. به طور مثال نحوه ارتباط افراد و موقعیت مکانی و زمانی در نحوه سلام و احوالپرسی تاثیر زیادی دارد. بعد از سلام کردن در ارتباط های رسمی یا غیر رسمی باید نحوه احوالپرسی را فرا بگیرید.

سلام به ترکی استانبولی

سلام به ترکی استانبولی به دو صورت بیان می شود. نوع اول آن که  selam(سِلام) است و به معنی سلامی است که ما در زبان فارسی استفاده می کنیم.  در زبان ترکی واژه selam زمانی به کار برده می‌شود که افراد با هم روابط صمیمی زیادی دارند همانند اعضای یک خانواده و یا دوستان که در طول روز باهم در ارتباط هستند. یکی دیگر از متداول ترین و عادی ترین شکل سلام به ترکی به صورت merhaba است. شما می توانید این کلمه را در هر موقعیت مکانی و زبانی به کار ببرید. سلام کلمه ای است که شما برای شرکت در هر مراسم رفتن به سر کار یا برای ایجاد صمیمیت می توانید از آن استفاده کنید. از این کلمه در هر دو موقعیت رسمی و غیر رسمی می توانید استفاده کنید. از جمله های متداول که با سلام شروع می شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Merhaba, nasılsınız arkadaşlar?

سلام دوستان چطورید؟

Merhaba, bir şey sormak istiyorum.

سلام، می خوام یک چیزی بپرسم.

Merhaba, 512 otobüs buradan geçer mi?

سلام، اتوبوس ۵۱۲ از اینجا می گذرد؟

Merhaba, bu çantalar kaç TL?

سلام این کیف ها چند لیر هستن؟

روز بخیر به زبان ترکی

در زبان ترکی به طور معمول واژه سلام به تنهایی به کار نمی رود و در کنار آن از اصطلاحات پر کاربرددیگر همانند iyi günler به معنای روز بخیر استفاده می شود. کلمه روز بخیر بیشتر در ساعات اولیه روز کاربرد دارد و اکثر افراد آن را بعد از سلام به کار می برند.به عبارت دیگر زمانی که شما بخواهید مکالمه رسمی تری داشته باشید می توانید از این کلمه در کنار سلام استفاده کنید. از جمله های استفاده شده با سلام و روز بخیر می توان به چند مورد زیر اشاره کرد.

Merhaba, iyi günler

سلام روز بخیر

Merhaba, iyi günler, ekmek var mı ?

سلام روز بخیر، نان هست؟

عصر بخیر به زبان ترکی

عبارت عصر بخیر نیز همانند روز بخیر کاربرد های زیادی در گفتگو های معمولی دارد. به طور کلی بعد از ساعت ۶ عصر افراد از این کلمه به همراه سلام استفاده می کنند. به طور مثال هنگامی که وارد کافه یا رستوران می شوید هنگام ورود و خروج، پیشخدمت از این کلمه استفاده می کند. این عبارت به این معنی است که امیدوارم عصر خوبی را پیش رو داشته باشید. کلمه عصر بخیر به ترکی به صورت iyi Aksamlar بیان می شود. اگر بخواهیم به نمونه هایی از جمله هایی که با این عبارت همراه هستند اشاره کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

Merhaba, iyi akşamlar.

سلام، عصر بخیر

İyi akşamlar, nasıl yardımcı olabilirim?

عصر بخیر، چطور می توانم کمکتون کنم؟

صبح بخیر به زبان ترکی

عبارت صبح بخیر نیز از جمله کلماتی است که در آغاز روز بعد از کلمه سلام بسیار استفاده می شود. صبح بخیر نوعی آرزو برای داشتن روزی زیبا است. معمولا این کلمه بعد از سلام به کار می رود. در زبان ترکی همه عبارت “را به معنی صبح بخیر می گویند. günaydın

از جملاتی که می توان با صبح بخیر آغاز کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

Günaydın arkadaşlar

صبح بخیر دوستان

Merhaba Günaydın

سلام، صبح بخیر

Hocam günaydın

استاد صبح بخیر

احوالپرسی به زبان ترکی استانبولی

احوالپرسی به زبان ترکی استانبولی

بعد از آموختن سلام و کلماتی که عموما بعد از سلام در زبان ترکی به کار می روند حال نوبت آموختن انواع احوالپرسی است. احوالپرسی نیز از جملاتی است که در ارتباط های صمیمانه کاربرد زیادی دارد.

چطوری به زبان ترکی

یکی از رایج ترین کلمات احوالپرسی کلمه (چطوری) است. عبارت چطوری در زبان ترکی به صورت naslisin تلفظ می شود. این عبارت از دو بخش تشکیل شده که بخش اول آن nasli به معنی چطور و sin به معنی او است. در زبان ترکی خطاب کردن طرف مقابل در صحبت بسیار حائز اهمیت است. در جملاتی که به کار می برید خیلی مهم است که طرف مقابل تو یا شما خطاب شود. کلمه چطوری نیز در زبان ترکی در صحبت های دوستانه و احوالپرسی های صمیمی کاربرد  دارد. از نمونه جملاتی که می توان با این کلمه به کار برد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

Naslısın?

حالت چطوره؟

Bugün nasılsın?

امروز چطوری؟

Merhaba, iyi günler, nasılsın?

سلام، روز بخیر، چطوری؟

حال شما چطوره به زبان ترکی

حال شما چطوره نیز همانند کلمه چطوری است و از یک ساختار تشکیل شده است. این عبارت در هنگام احوالپرسی در موقعیت های رسمی و محترمانه استفاده می شود و شکل صمیمانه چطوری را ندارد. حال شما چطوره در زبان ترکی به صورتNasılsınızتلفظ می شود. از جملات رسمی که با این عبارت بیان می شود می توان نمونه زیر را مثال زد.

Nasılsınız efendim?

حال شما چطوره قربان؟

خوبی به زبان ترکی

کلمه خوبی در زبان ترکی به صورت iyi misinتلفظ می شود. این کلمه از سه بخش تشکیل شده است. کلمه اول به معنی خوب، بخش دوم پسوند پرسشی و بخش آخر به معنی تو است. این کلمه در احوالپرسی های صمیمی کاربرد دارد. عبارت iyi misinبه صورت خوب هستی نیز ترجمه می شود. هنگامی که با دوستان یا خانواده خود ملاقات می کنید می توانید به صورت جملات زیر احوالپرسی کنید.

Nasılsın, iyi misin?

چطوری؟ خوبهستی؟

Kardeşim, iyi misin?

برادرم خوب هستی؟

خوبید به زبان ترکی

کلمه خوبید یا همان عبارت خوب هستید از همان ساختار خوبی تشکیل شده است. تفاوت این دو عبارت در موقعیت مورد استفاده است. در احوالپرسی های رسمی و محترمانه به جای خوبی باید از کلمه خوبید یا همان خوب هستید استفاده شود. این کلمه در زبان ترکی به صورت İyi misiniz تلفظ می شود. از نمونه جملات و احوالپرسی هایی که می توان با این کلمه به کار برد جمله زیر است.

Nasılsınız? İyi misiniz?

حالتون چطوره، خوب هستید؟

تشکر به زبان ترکی

تشکر به زبان ترکی

در هنگام احوالپرسی یکی از کلماتی که بسیار مورد استفاده است تشکر کردن است. به طور معمول بعد از جملاتی همانند حال شما چطور است و خوب هستید از کلمات تشکر آمیز استفاده می شود. تشکر کردن به معنی احترام گذاشتن به طرف مقابل است و در زبان های مختلف کاربرد های زیادی دارد. در زبان ترکی تشکر کردن با عبارات و کلمه های مختلفی بیان می شود. در احوالپرسی تشکر کردن با جمله Sağ ol, teşekkür ederim بیان می شود که به معنی سلامت باشی ممنونم است. این جمله معمولا در مقابل افراد بزرگتر و کسانی که ارتباط رسمی با شما دارند استفاده می شود.

خواهش می کنم به زبان ترکی

شاید بسیار با این موقعیت مواجه شده باشید که شخصی برای انجام کاری یا بعد از احوالپرسی های معمول از شما تشکر می کند. در این موقعیت شما باید با کلمه خواهش می کنم پاسخ دهید. عبارت خواهش می کنم نیز با توجه به موقعیت افراد به صورت متفاوت تلفظ می شود. در ارتباط با افراد صمیمی و نزدیک می توان این کلمه را به صورت Bir sey değil به کار برد و برای پاسخ های رسمی تر از عبارت Rica ederim استفاده می شود. معنی هر دو عبارت یکسان است اما در موقعیت های رسمی به صورت محترمانه تر بیان می شود.

خوش آمدید به زبان ترکی

مهمان دوست بودن از ویژگی های مشترک بین ایرانی ها و ترکی ها است. عبارت خوش آمدید از کلمه هایی است که در زبان ترکی زیاد با آن مواجه می شوید. در هنگام ملاقات با افراد برای اولین بار این کلمه استفاده می شود. هنگام ورود به فروشگاه یا مکان های دیگر نیز این کلمه را بسیار خواهید شنید. خوش آمدید به زبان ترکی به صورت Hoş Geldin تلفظ می شود. از این کلمه می توان هم در ارتباط های رسمی و هم غیر رسمی استفاده کرد.

بعدا میبینمت به زبان ترکی 

یکی از کلمه ها و عبارت هایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد کلمه بعدا میبینمت است. در پایان احوالپرسی های صمیمی از این کلمه استفاده می شود و به معنی مشتاق بودن برای دیدار مجدد است.این عبارت در موقعیت های بسیاری کاربرد دارد و بیشتر در ارتباط های صمیمانه و نزدیک از این کلمه استفاده می شود. بعدا میبینمت در زبان ترکی به صورت görüşürüz تلفظ می شود.

چه خبر؟ در زبان ترکی

در صحبت و احوالپرسی های صمیمی از کلمه چه خبر بسیار استفاده می شود. این کلمه بیشتر در احوالپرسی های صمیمانه با دوستان و افراد خانواده به کار می رود. عبارت چه خبر در زبان ترکی به صورت Ne haberتلفظ می شود. از جملات احوالپرسی که با این کلمه همراه است می توان به جمله زیر اشاره کرد.

Merhaba, nasılsın, ne haber?

سلام، چطوری، چه خبر؟

چطور می گذره؟ به زبان ترکی

در احوالپرسی های صمیمانه از این عبارت بسیار استفاده می شود. در زبان ترکی از این جمله خصوصا در هنگام احوالپرسی بسیار استفاده می شود. عبارت چطور میگذره در این زبان به صورتNasıl gidiyorتلفظ می شود. در جواب به این پرسش می توان عبارت خوب می گذره را بیان کرد. این عبارت نیز در زبان ترکی به صورت iyi gidiyor تلفظ می شود.

از آشنایی با شما خوشبختم به زبان ترکی

عبارت از آشنایی با شما خوشبختم از جملاتی است که در پایان احوالپرسی های صمیمانه استفاده می شود. هنگامی که شما شخصی را برای اولین بار ملاقات می کنید در پایان احوالپرسی های روزمره عبارت از آشنایی با شما خوشبختم را به کار می برید. این جمله در زبان ترکی به صورت  Memnun Oldum تلفظ می شود.

شب بخیر به زبان ترکی

عبارت شب بخیر نوعی سلام رسمی به معنای پایان روز است. از این کلمه برای نشان دادن ادب استفاده می شود. عبارت شب بخیر در زبان ترکی به صورت iyi Geceler تلفظ می شود. یادگیری این عبارت نیز در ارتباط با افراد خالی از لطف نیست و فرصتی برای استفاده از آن همیشه پیش می آید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا جملات پر کاربردی که در ارتباط با افراد هنگام سلام و احوالپرسی استفاده می شود را بیان کنیم. احوالپرسی از معمول ترین جملاتی است که باید هنگام ورود به کشور دیگر با زبان متفاوت یاد داشته باشید. سلام و احوالپرسی باعث برقرار شدن ارتباط می شود. تلفظ این کلمات در هر زبان به صورت متفاوت است. در این مقاله سلام و احوالپرسی و جملاتی که در پاسخ به آن استفاده می شود را به زبان ساده برای شما بیان کنیم. باید بیاموزید که از کدام جملات در گفتگو های صمیمانه و از کدام در ارتباط های رسمی استفاده می شود. نوع تلفظ کلمات و جمله ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

امتیاز تون خیلی برامون مهمه!

از 1 تا 5 امتیاز بدید

5 / 5. تعداد رای: 1

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *